Sikereink

Középkorú pár, akik a megismerkedésük után az együttélésüket a hölgy lakásán kezdték. A férfi édesanya vidéken egy rossz állapotban lévő házat kívánt ajándékozni a fiának, azzal, hogy ha beteg lesz, akkor segítsenek a tartásában. Az ajándékozás megtörtént, és a pár leköltözött vidékre a családi házba, ahol együtt éltek a férfi édesanyjával is. Az élettárs teljesítette a férfi édesanyjának az eltartását, tekintve, hogy hirtelen lerobbant, olyképpen, hogy gondoskodott róla mindenben. Ételt készített, mosdatta, sétáltatta, gyógyszereket beadott, ezt kb. napi 3 óráját vette el, és így kénytelen volt az állását is feladni. Eközben beindult a családi ház felújítása, amely egy régi típusú ház volt. Ehhez új szobát építettek, a tetőt kicserélték, szigetélést készítettek, burkolatokat cserétek. Ez a felújítás folyamatosan ment, ebbe anyagilag készpénzzel a hölgy nem tudott beszállni, mert hiszen a férfi édesanyjának az ápolása vette el az ideje nagyobb részét. Ezért ő vállalta az építkezéssel kapcsolatos beszerzések, szállítások, szakemberekkel való tárgyalások elvégzését, és beszállt mindenesetben az olyan segédmunkák elvégzésére, amely az ő teherbírását lehetővé tették. Folyamatosan dolgozott és folyamatosan ápolta a férfi édesanyját. A ház elkészült, az építkezés befejeződött. Időközben a férfi élettárs édesanyja meghalt. Eközben a kapcsolat megromlott, mert visszaköltözött a férfi fia külföldről és erősen ellenezte az élettársi együttélést. Ilyen körülmények között – ügyfelünk, a hölgy – kénytelen volt elköltözni. Időközben a férfi a fiának ajándékozta az ingatlant.

Megbízást kaptunk a hölgy élettárstól, hogy érvényesítsük a befektetett munkáját, az ápolási költséget, és az építkezéssel kapcsolatos tevékenységének az ellenértékét kapja meg.

Követelésünk volt az ápolás ellenértéke, amely közel 3 évet tett ki, és a keresetünkben 3.500.000.-Ft.-ban jelöltük meg, továbbá kértük a ház értékemelkedéséhez való hozzájárulás ellenértékének a megfizetését, amelyet 5.000.000.-Ft-ra értékeltünk.

A bíróság hosszas bizonyítás, Igazságügyi Ingatlanforgalmi Szakértő megállapítása alapján, megállapította, hogy jár a tartás ellenértéke, mert abból a célból végezte, hogy együtt fognak élni, így összesen 2.800.000.-Ft- ot ítélt meg ápolás és ellátás címén. Megállapította továbbá, hogy az ingatlan értéknövekedésének a 25 %-a jár az ügyfelünknek, amely kifejezte az építkezéssel kapcsolatos tevékenységének az ellenértékét is. Összesen az építkezéssel kapcsolatban 5.400.000.-Ft-ot ítélt meg javunkra.

Ezzel mindenképpen siker volt, hiszen mint élettárs tevékenyen részt vett az ingatlan értéknövekedésének a megalapozásához, és ezt a tevékenységet a bíróság értékelte.

Hasonlóan megállapította, hogy a tartás ellenértéke is jár, hiszen abból a célból, amellyel ezt végezte, nem az ő hibájából nem volt folytatás.

Fiatal pár, akik az életüket albérletben kezdték, több évi kemény munka után tudtak vásárolni egy lakótelepi panellakást, kétszobásat. Ebbe a lakásban két gyerek született, azonban a fiatalabb gyermek súlyos mozgásszervi betegségben szenvedett, ezért vinni és hozni kellett, tömegközlekedést nem tudott igénybe venni és pszichikailag is sérült volt, sokkal több törődést igényelt. A testvére teljesen egészséges és lelkileg is rendben volt.

A pár több évi együttélés után a kapcsolatuk megromlása miatt, szétvált.

A férfi részben különköltözött, de az ideje nagyobb részét a közös lakásban töltötte.

Megbízást kaptunk a fennálló helyzet rendezésére, egyrészt a gyermektartás megállapítására, miután hol adott, hol nem, valamint a lakáshasználat rendezésére. Kizárólagos lakáshasználatot kértünk, tekintve, hogy a lakás kettő szobás volt. Valamint élettársi tartást kértünk arra való tekintettel, hogy az ügyfelünk gondozta a sérült gyermekét, és a közlekedése és az iskolába járása, onnan való elhozása, azt követően bármilyen szakkörre, vagy egyéb elfoglaltsághoz el kellett vinni és el kellett hozni. Jelentős időtöbbletet igényelt az ügyfelünk részéről. Emiatt teljes munkaidőben munkát vállalni nem tudott, a keresete jelentősen csökkent. Ennek a kompenzálására kértünk élettársi tartást.

A bíróság a hosszabb bizonyítás lefolytatás után, megítélte a gyermektartást megfelelő mértékben, valamint megítélte a kizárólagos lakáshasználatot is ügyfelünk részére, és jogosnak találta az élettársi tartást is. Ennek megfelelően hozott ítéletet. Az ítéletet a másik fél tudomásul is vette.

Vagyoni ügyek

Háztartási szerződéses munka közreműködésnek számít.

50 éves férfi és 40 éves hölgy. A férfi jól menő vállalkozó, a hölgy neveli a két gyermeküket és viszi a háztartást. 10 év után az életközösség megszűnik. Az életközösség alatt két ingatlant vesznek, amely a férfi nevén van. A hölgy az életközösség megszűnésekor elmegy a két gyermekkel, és csak a személyes tárgyaikat viszik el. A férfi tovább lakik, és semmit sem akar kiadni. Arra hivatkozik, hogy ő keresett, minden az ő pénzéből van, ami igaz, és így a hölgynek semmi sem jár.

A hölgy megbízást ad, hogy érvényesítsük élettársi jogait.

Ez alapján a férfi peren kívül nem volt hajlandó megegyezni, így pert indítunk az ingatlanokban a hölgy tulajdonrészének megállapítása iránt. Indoklásunk az volt, hogy a háztartásban végzett munka is közreműködésnek számít, és ez alapján a tulajdonjog megállapítható. Nem vitattuk, hogy minden a férfi pénzéből származott, de a hölgy azért nem dolgozott, és nem keresett, mert a háztartást vezette és a gyermekeket nevelte. Így közreműködőnek számít és tulajdonrésze jár.

A peres eljárás végén a hölgy megkapta az ingatlanok 1/3-ad tulajdonjogát, megosztoztak az ingóságokban és jelentős összegű gyermektartást kapott.

Élettársak, 9 éves együttélés. A férfi, vállalkozó, váltakozó sikerrel, de eredményes. Kereskedésben működnek, ahol a hölgy élettárs az adminisztratív munkát végzi önállóan. (számlázás, levelezés stb.)

Nincs bejelentve, mint családtag dolgozik, besegít. Általában nap 6 órában végzi a tevékenységét. A vállalkozás hasznából, de hitellel is segítve, egy ingatlant szereznek, amely a férfi nevére megy, mint tulajdonos. Ő a kezes, hiszen ő keres. Szétválnak, a hölgy elköltözik.

Megbízást kapunk az élettársi jogok érvényesítésére.

A férfi nem hajlandó elismeri, hogy az élettársa a munkájával, hozzájárult a vállalkozás sikeréhez, közreműködött az ingatlan megszerzéséhez. A védekezése: mindenért ő dolgozott meg és az ő pénzéből ment. A hölgy élettársát eltartotta, mindent megkapott, menjen isten hírével. Semmi sem jár neki.

Peren kívül megegyezni nem tudtunk, így peres eljárásra került sor. Ebben fel kellett tárni, hogy az élettárs milyen munkát végzett, mennyi időben. Meg kellett állapítani az ingatlanforgalmi szakértővel az ingatlan szerzéskori és a perlés idején való értékét, meg kellett állapítani a vállalkozásból származó tiszta jövedelem mértékét. Erre vonatkozóan a bíróság beszerezte az Adóhatóság nyilvántartását, tanúkat hallgatott meg.

Az ítélet: A hölgy élettárs megkapta az ingatlan 1/4 –ed tulajdonjogát és ezt a másodfokú bíróság is helyben hagyta.

6 éves együttélés. A férfi munkavállalóként dolgozik, a hölgy élettárs a háztartást vezeti és a férfi tulajdonában álló lakás kiadásában tevékenykedik. Ez a lakás már az életközösség létrejötte előtt megvolt, így a férfi élettárs külön vagyonát képezi. Kiadják, napi kiadással, amelynek a tevékenységét a hölgy végzi. Ő szervezi a bérlőket, a takarítást, a mosást, a pénzmozgást, mindent, ami a bérlettel kapcsolatos a hölgy végzi. Több éven keresztül ezen, sok pénzt keresnek és megtakarítanak. A férfi is dolgozik, a hölgy vezeti a háztartást és csinálja a bérleménnyel kapcsolatos dolgokat. Ezekből élnek, és egy jelentős, több millió forintos megtakarításuk van, amelyet a férfi nevén lévő folyószámlán tartanak. Az életközösség megszűnik, elválnak. A hölgy szeretne hozzájutni a megtakarításból, a megtakarítás 1/2 –ed részét kéri.

Megbízást ad számunkra az életközösségből származó megtakarítás érvényesítésére, olyképpen, hogy az ő hozzájárulás arányát 1/2 –ed részben jelöli meg.

Felszólítjuk az élettársat, adja ki a megtakarítás 1/2 –ed részét, amelynek az összegét pontosan tudjuk. A férfi elzárkózik, az ingatlan az övé, így a haszon is az övé. Ebből a pénzből, amit azaz ingatlan hozott éltek, a hölgy is mindent megkapott, és ami ebből származott, felélték.

Peres eljárásra került sor. Bizonyítottuk, hogy a hölgy dolgozott, mennyit keresett ebből, milyen bevétel származott a családnak, mi volt a férfi keresete és abból mit tudtak félretenni.

A bíróság ítélete: A férfi élettársat kötelezte a meglévő folyószámlán lévő pénz 1/3 – nak a kiadására. Az ítélet indoklásában megállapította, hogy bár igaz, hogy a férfinak külön vagyona volt, és a különvagyon haszna, amelyből le kell vonni a vagyonkezelés és a fenntartás költségeit, a különvagyon tulajdonosát illeti, azonban ha a haszon létrejöttében a másik fél is tevékenyen közreműködött, a hasznot meg kell osztani. Miután bizonyítottuk, hogy a hölgy élettárs volt, aki végezte az élettel járó munkát, nem volt vitás, hogy közreműködött a haszon létrejöttében. A bíróság ezt a tevékenységet és még más, az egész életközösségre vonatkozó tevékenységet is értékelve 1/3 –ad arányban állapította meg, az ügyfelünk hozzájárulását, és ennek arányában állapította meg azt az összeget, amelyet a férfi élettárs megfizetni köteles az ügyfelünknek.

Ha hasonló problémája van, szívesen segítünk, annak megoldásában.

Tanácsadással, peren kívüli vagy peres képviselettel.

Megpróbálunk egyezséget létrehozni, és ha nem megy, akkor perben érvényesítjük az Ön jogait.

Forduljon hozzánk és segítünk!

Hívjon bennünket a 06 20/9418-633 telefonon, illetve írjon email-t az alábbi online felületen, illetve keressen irodánkban 1111 Budapest, Bertalan Lajos utca 13. előzetes időpont egyeztetés után.

Az ország egész területén vállalunk megbízást.

Sikerre visszük az Ön érdekeit.

Kapcsolatfelvétel

Kérjük írja le kérdését, hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot és megválaszoljuk azt!