Az élettársi vagyonközösség megállapításának feltételei

A bíróság megállapította, hogy az ítélkezési gyakorlat szerint, az élettársi kapcsolat fogalma feltételezi a felek közös lakásban való együttélését, a közös háztartás fenntartását, az összetartozásuk harmadik személyekkel szembeni felvállalásának tényét, a felek közötti érzelmi és gazdasági közösség fennállását.

Részleteiben:

Érzelmi kapcsolat

Az érzelmi közösség fennállását a felek között nyilvánvalóan meg lehet állapítani, illetve az érzelmi kapcsolat időszaki fennállását is meg lehet állapítani, ez azonban nem vezethet az élettársi kapcsolat fennállásának megállapításához.

Együttélés, közös háztartás

Az élettársi kapcsolat fennállásához szükséges közös háztartás, csak és kizárólag azt jelenti, hogy a felek életvitelszerűen egy lakásban élnek, közös háztartást vezetnek. A felek életvitelszerűen való együttélése a lényeg.

Gazdasági közösség

Az élettársi kapcsolat megállapításának feltételeként szabályozott gazdasági közösség fennállásához, a teljesen egyértelmű bírói gyakorlat szerint, elegendő, ha a feleknek a külön megszerzett, külön forrásból származó bevételeiket közösen használják fel, közös célra fordítják. Ezzel szemben ezt erősíti, különösen, ha a felek már az együttélés tartama alatt befolyt jövedelem megszerzésében is együttműködnek, ennek érdekében tevékenységüket összehangolják. Az együttműködésük nem csak magánszemélyként valósul meg, hanem az általuk alapított gazdasági társaságok tevékenysége révén is. Ha a felek közösen gazdasági társaságot alapítanak, vagy a másik fél által alapított gazdasági társaságba belép, és azt működtetik, a gazdasági közösség megállapítható, mert közös céljuk van, ez pedig gazdasági társaságok eredményes működtetése. A gazdasági közösség fennállásának megállapításához, elegendő az is, ha a felek a külön megszerzett, külön forrásból származó bevételeiket közösen használják fel.

Az élettársi közös vagyon megosztására, csak akkor kerülhet sor, ha az élettársi kapcsolat tartama alatt keletkezett vagyonszaporulat, vagyis a felek az élettársi kapcsolat megszakításakor rendelkeztek olyan vagyontárgyakkal, ami az élettársi kapcsolat létesítésekor még nem volt tulajdonukban. Erre a vagyonszaporulatra pedig, a régi Ptk. alapján az a vélelem, hogy az a szerzésben való hozzájárulások arányában az élettársak közös tulajdona.

Tehát meg kell alapítani az élettársi kapcsolat fennállásának és annak időbeli kereteit, meg kell állapítani a vagyonszaporulat létét, annak értékét, valamint a szerzéshez való hozzájárulások arányát.

Ezt követően hozhat a bíróság döntést a közös vagyon megosztásáról.